small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny22.04.2024

O czym nam mówią pulsary


Leszek Zdunik

(CAMK, Warszawa)


Pulsary to obiekty wysyłające impulsy w równych odstępach czasu. Już ta własność wskazuje, że są to obiekty niezwykłe, o cechach niespotykanych na Ziemi. Gwiazdy neutronowe, bo one są pulsarami, charakteryzują się gęstością wielokrotnie przewyższającą gęstość jąder atomowych, nieosiągalną w laboratoriach. Przedstawię możliwe konsekwencje coraz dokładniejszych obserwacji gwiazd neutronowych dla opisu własności gęstej materii jądrowej.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią07.05.2018

Jak astrofizycy badają gwiazdy, gdy w Warszawie jest pochmurne niebo?


Elżbieta Zocłońska (CAMK, Warszawa)


Praca astronoma to nie tylko nocne obserwacje gwiazd. W czasie złej pogody analizujemy dane zebrane podczas wcześniejszych obserwacji a z warszawskiego CAMKu mamy dostęp do satelitów obserwacyjnych BRITE, które obserwują gwiazdy w sposób ciągły, niezależnie od pogody, ponieważ umieszczone są na orbicie czyli ponad chmurami. W czasie wykładu przedstawię w jaki sposób badamy gwiazdę Epsilon Perseusza.


14.05.2018

Zderzenia gwiazd neutronowych i czarnych dziur


Mirosław Giersz (CAMK, Warszawa)


Zaobserwowane ostatnio (przez obserwatoria fal grawitacyjnych aLIGO i VIRGO) zlewanie się układów podwójnych dwóch czarnych dziur i gwiazd neutronowych zapoczątkowało nowy rozdział w astronomii obserwacyjnej. Otworzyło to znacznie szersze możliwości obserwacji Wszechświata i testowania teorii fizycznych. Podczas wykładu omówione zostaną różne kanały powstawania układów podwójnych gwiazd neutronowych i czarnych dziur, w zależności od środowiska, w którym one ewoluują. Przedyskutowane zostaną także wnioski wynikające z porównania teoretycznych i obserwacyjnych temp zlewania się tego typu układów podwójnych.


21.05.2018

Ciemna energia


Bożena Czerny (CAMK, Warszawa)


Obserwacje astronomiczne wskazują, że ekspansja Wszechświata przyspiesza. Odpowiedzialna za ten efekt jest tajemnicza "ciemna energia". Jak badamy Wszechświat? Czym jest ta ciemna energia - czy to zapomniana stała kosmologiczna wymyślona przez Einsteina, czy też energia próżni? O tym wszystkim opowiem w swoim wykładzie.


28.05.2018

Astronomia w średniowiecznej Azji


Krystian Iłkiewicz (CAMK, Warszawa)