small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



28.10.2024

Kosmiczne kino: narodziny gwiazd


Miljenko Čemeljić

(CAMK, Warszawa)


Dzięki nowym teleskopom naziemnym i kosmicznym, astronomowie robią duże postępy w obserwacjach. Opowiem jak astrofizycy starają się nadążać za nimi i dzięki zaawansowanym symulacjom numerycznym robią coraz to dokładniejsze modele teoretyczne, tłumacząc co tak naprawdę widzimy i dlaczego. Artyści też dokładają starań swoimi umiejętnościami, wizualnie przedstawiając to czego naukowcy jezcze nie potrafią zupełnie ująć w równaniach lub symulacjach. Pokaże przykłady gdzie artyści nawet wyprzedzili naukowców.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



13.01.2020

Pulsary w układach podwójnych


Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)


Wykład w języku polskim


20.01.2020

Polskie Obserwatorium Astronomiczne w Chile


Wojciech Pych (CAMK, Warszawa)



11.02.2020

Sekretne życie gwiazd


Daniel Pieńkowski (CAMK, Warszawa)



Gromady kuliste


Mirosław Giersz (CAMK, Warszawa)



Autostopem przez Wszechświat


Paweł Ciecieląg (CAMK, Warszawa)



Polski system satelitarny UV – UVSat


Marek Sarna (CAMK, Warszawa)



Zanieczyszczenie nieba światłem


Henryka Netzel (CAMK, Warszawa)



Sztuczna inteligencja w astrofizyce


Filip Morawski (CAMK, Warszawa)



M jak Merdżer, czyli o burzliwych związkach układów podwójnych


Marta Dziełak (CAMK, Warszawa)



Sagittarius A*: the supermassive black hole at the center of the Milky Way Galaxy


Alex Markowitz (CAMK, Warszawa)


I will discuss how astronomers have studied the supermassive black hole that resides in the center of our Milky Way Galaxy, 25000 light-years from Earth. I will review the multi-band observations that have uncovered the black hole and also allowed us to study the stars and gas in its vicinity. I will also review black hole "feeding" --- both in the present and in the distant past, when the center of our Galaxy may have been much more active and bright.

wykład w języku angielskim


24.02.2020

Jak zbadać skład chemiczny obiektów we Wszechświecie?


Marzena Śniegowska (CAMK, Warszawa)


Jakich metod używamy przy badaniu pobliskich planet? W jaki sposób możemy zbadać skład chemiczny i warunki fizyczne panujące w atmosferze gwiazdy? Czy możliwe jest zbadanie składu chemicznego odległych galaktyk? O tym wszystkim opowiem w swoim wykładzie.


02.03.2020

Różne oblicza gwiazd neutronowych


Agnieszka Majczyna (Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Warszawa)



09.03.2020

Tańczące czarne dziury


Agnieszka Janiuk (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Warszawa)


Na poczatku wykladu, omowie podstawowe prawa fizyki z punktu widzenia teorii grawitacji Newtona. Pokaze tez, jak trzy zasady dynamiki znajduja odzwierciedlenie w codziennym zyciu, na przykladzie ruchu tancerza, a takze pary tancerzy. Przedstawie potem problem dwoch cial, na przykladzie ruchu planety wokol gwiazdy. W drugiej czesci wykladu, pokaze jak Ogolna Teoria Wzglednosci Einsteina utozsamia mase z zakrzywieniem czasoprzestrzeni. Przedstawie roblem jednego ciala w OTW, czyli jak wyglada pole grawitacyjne wokol masy skupionej w jednym punkcie - w czarnej dziurze. Pokaze tez przyklady numerycznych rozwiazan ruchu dwoch czarnych dziur w OTW. W ostatniej czesci, przedstawie gdzie i jak wykrywamy czarne dziury w kosmosie, oraz jak czarne dziury "tancza" z gwiazdami.


18.05.2020

Z powodu zagrożenia wirusem CIVID-19, wykłady w cyklu "Wiosennych Spotkań z Astronomią" nie będą się odbywać, aż do odwołania.




12.10.2020

Projekt Kosmiczny Meteor-2K


Wiktor Kobyliński (Politechnika Warszawska)


W ubiegłym roku świat się radował pięćdziesiątą rocznicą udanego lądowania amerykańskiego astronauty Neila Armstronga na Księżycu. W tym roku świat cieszył się z pierwszego od dekady udanego lotu rakiety, która zbudowana przez amerykańskich inżynierów z amerykańskich materiałów po starcie z amerykańskiej ziemi przewiozła amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Centrum Astronomiczne im. Kopernika PAN, w Warszawie z okazji pięćdziesiątej rocznicy osiągnięcia przestrzeni kosmicznej przez zbudowaną przez polskich inżynierów z polskich materiałów startującą z polskiej ziemi rakietą Meteor-2K zaprasza na rozmowę z mgr inż. Wiktorem Kobylińskim członkiem kilkunastoosobowego zespołu, który w Instytucie Lotnictwa zaprojektował, zbudował i w okolicach Łeby pomyślnie przetestował tę rakietę.

Godzina 18:00. Spotkanie w wersji online. Szczegóły pod adresem: https://www.camk.edu.pl/pl/outreach/ Transmisja na Youtube.


19.10.2020

Na podbój Księżyca


Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)


Link do transmisji na YT: https://youtu.be/5YC-7C-E53Y


26.10.2020

Światło -- narzędzie w rękach astronoma


Dominik Gronkiewicz (CAMK, Warszawa)


Krótka opowieść o tym, jak astronomowie zbierają każdy strzępek informacji niesionej przez światło podróżujące przez przestrzeń kosmiczną, by zrozumieć naturę i fizykę najodleglejszych zakątków wszechświata. Porozmawiamy o tym, co właściwie świeci w kosmosie i jak możemy tego użyć w celu poznania właściwości materii. Zobaczymy, jak nieuchwytne bywa promieniowanie elektromagnetyczne, i jakimi sztuczkami posługują się konstruktorzy teleskopów, by je ujarzmić.

Transmisja w serwisie Youtube


09.11.2020

Fale grawitacyjne - nowe, niezwykle odkrycia


Dorota Rosińska (Obserwatorium Astronomiczne, Uniwersytet Warszawski)


Transmisja w serwisie Youtube


16.11.2020

Sagittarius A*: The Black Hole at the Galactic Center


Alex Markowitz (CAMK, Warszawa)


I will review how astronomers perform observations of Sagittarius A*, the supermassive black hole residing at the center of our Milky Way Galaxy, 25000 light-years from Earth. These observations have confirmed the presence of the black hole, and also led to part of the 2020 Nobel Prize in Physics being awarded. I will talk about Sagittarius A*'s gravitational interactions with nearby stars, and discuss properties of these stars as they reside in this extreme-gravity environment.

Wykład w języku angielskim. Transmisja w serwisie Youtube


23.11.2020

Einstein kontra Einstein


Jean Pierre Lasota (CAMK, Warszawa)


Opowiem o tym jak i dlaczego Albert Einstein nie wierzył w wyniki własnej teorii (fale grawitacyjne, czarne dziury), jakie to miało skutki i jak sprawę wyjaśniono z korzyścią dla wyników.

Transmisja w serwisie Youtube


30.11.2020

Co słychać w falach grawitacyjnych?


Michał Bejger (CAMK, Warszawa)


Praktycznie rutynowe detekcje fal grawitacyjnych stwarzają zupełnie nowe możliwości badania praw fizyki. W wykładzie opowiem o różnych aspektach tej niezwykle obiecującej dziedziny, skupiając się na sposobach testowania teorii grawitacji i struktury bardzo gęstej materii.

Transmisja w serwisie Youtube