small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny22.04.2024

O czym nam mówią pulsary


Leszek Zdunik

(CAMK, Warszawa)


Pulsary to obiekty wysyłające impulsy w równych odstępach czasu. Już ta własność wskazuje, że są to obiekty niezwykłe, o cechach niespotykanych na Ziemi. Gwiazdy neutronowe, bo one są pulsarami, charakteryzują się gęstością wielokrotnie przewyższającą gęstość jąder atomowych, nieosiągalną w laboratoriach. Przedstawię możliwe konsekwencje coraz dokładniejszych obserwacji gwiazd neutronowych dla opisu własności gęstej materii jądrowej.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią05.03.2018

Przez Układ Słoneczny


Radosław Smolec (CAMK, Warszawa)


Przedstawię najnowsze i najciekawsze wyniki badań Układu Słonecznego, uzyskane dzięki misjom sond kosmicznych.


12.03.2018

Kosmiczne wojny


Justyna Średzińska (CAMK, Warszawa)


Podczas wykładu postaram się przybliżyć różne zjawiska w naszym układzie Słonecznym jak i całym Wszechświecie, które przypominają wojnę między kosmicznymi rebeliantami. Chociażby wielkie bombardowanie, które miało miejsce około 3,8 do 4,1 miliarda lat temu, czy taniec dwóch gwiazd kataklizmicznych, nieuchronnie zbliżające się do katastrofy. W przestrzeni między planetami, układami gwiazd, galaktykami codziennie dochodzi do bitew, które pustoszą i zmieniają ich wizerunek. Jednocześnie pozwalają na zmiany i produkcję nowych pierwiastków uwalnianych do przestrzeni międzygalaktycznej. Kto wygra w tym starciu a kto jest największym przegranym?


26.03.2018

Zanieczyszczenie światłem


Henryka Netzel (CAMK, Warszawa)


Rozgwieżdżone niebo oraz Droga Mleczna to piękne widoki, które niestety można podziwiać jedynie z dala od dużych miast. Jest to spowodowane nadmierną emisją światła pochodzącą z terenów zurbanizowanych, która powoduje pojaśnienie naturalnego nocnego nieba. To zjawisko nazywamy zanieczyszczeniem światłem. Efekt ten jest szczególnie uciążliwy dla astronomów oraz miłośników ciemnego nieba, ponieważ zbyt jasne niebo powoduje, że obserwacje obiektów są znacznie utrudnione. Nie jest to jednak jedyny negatywny skutek zanieczyszczenia światłem. Podczas prezentacji przybliżę problem zanieczyszczenia światłem, jego skutki oraz w jaki sposób je badamy.