small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



16.12.2024

Misja Rosetta, czyli dekada po lądowaniu na komecie


Milena Ratajczak

(Obserwatorium Astronomiczne, Uniwersytet Warszawski)


Misja Rosetta, zainicjowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii badań kosmicznych. Dziesięć lat po historycznym spotkaniu z kometą 67P/Churyumov-Gerasimenko, analiza danych misji wciąż dostarcza cennych informacji na temat ewolucji Układu Słonecznego. W trakcie wystąpienia omówione zostaną wyzwania, z jakimi mierzyła się misja Rosetta oraz jej kluczowe odkrycia. Szczególny nacisk zostanie położony na znaczenie tych odkryć dla przyszłych misji kosmicznych oraz na nowy poziom komunikacji naukowej, osiągnięty dzięki działaniom kreatywnych popularyzatorów nauki.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



07.11.2022

Jak zmierzyć Wszechświat i poznać jego największe tajemnice


Grzegorz Pietrzyński (CAMK, Warszawa)


Pomiar kosmicznych odległości należy do najważniejszych, najbardziej pasjonujących i najtrudniejszych wyzwań współczesnej nauki. Znajomość odległości w astronomii to nie tylko znajomość fizycznych rozmiarów Wszechświata. Odległość określa również, ile energii emitują badane obiekty oraz jak jest zbudowany i jak ewoluuje cały Wszechświat. Dlatego pomiary kosmicznych odległości są niezbędne, aby poznać historię oraz dalsze losy Wszechświata, a także zrozumieć jakie jest nasze w nim miejsce i rola. W moim wystąpieniu opowiem jak astronomowie mierzą kosmiczne odległości i jak pozwalają one odkrywać tajemnice Wszechświata.

Transmisja w serwisie Youtube


12.12.2022

Krótka historia ciemnej materii


Wojciech Hellwing (Centrum Fizyki Teoretycznej, PAN, Warszawa)


Wykład o historii idei "niewidzialnej materii" - od starożytnych Greków po współczesne, najnowsze odkrycia ciemnej materii w kosmologii (CMB, Droga Mleczna, bullet cluster itd.)

Transmisja w  Youtube Obrazek: Till Sawala and the VIRGO Consortium for Cosmological Simulations.