small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny22.04.2024

O czym nam mówią pulsary


Leszek Zdunik

(CAMK, Warszawa)


Pulsary to obiekty wysyłające impulsy w równych odstępach czasu. Już ta własność wskazuje, że są to obiekty niezwykłe, o cechach niespotykanych na Ziemi. Gwiazdy neutronowe, bo one są pulsarami, charakteryzują się gęstością wielokrotnie przewyższającą gęstość jąder atomowych, nieosiągalną w laboratoriach. Przedstawię możliwe konsekwencje coraz dokładniejszych obserwacji gwiazd neutronowych dla opisu własności gęstej materii jądrowej.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią12.02.2018

Co zdarzyło się 15 września 2015 roku?


Janusz Ziółkowski (CAMK, Warszawa)


14 września 2015 r. w odległości ok. 1200 milionów lat świetlnych od nas zderzyły się dwie czarne dziury o masach 36 M⊙ i 29 M⊙. Powstała jedna czarna dziura o masie 62 M⊙. 3 M⊙ zostały zamienione na energię fal grawitacyjnych. Przez 0.1 sek obiekt wysyłał w kosmos 50 razy więcej energii niż cała reszta Wszechświata !


19.02.2018

Gwiazdowe laboratoria jądrowe


Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)


Wiadomo, że eksperymentalna fizyka jądrowa (badanie własności jąder atomowych na Ziemi) jest ogromnym źródłem wiedzy koniecznej przy teoretycznym badaniu własności gwiazd, galaktyk i innych obiektów astronomicznych. W trakcie wykładu spróbuję przedstawić zagadnienie odwrotne - na ile obserwacje gwiazd i ich własności pozwalają nam badać jądra atomowe i odpowiadać na pytania i problemy fizyki jądrowej, których na podstawie "ziemskich" eksperymentów nie bylibyśmy w stanie rozwiązać.


26.02.2018

Jak zmieniał się Układ Słoneczny?


Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)


Przedstawiona zostanie ewolucja naszej wiedzy o tym jak zmieniało się nasze wyobrażenie o Układzie Słonecznym. Omówiony zostanie system geocentryczny, rewolucja kopernikańska, prawa Keplera, odkrycia pierwszych komet okresowych, planetoid, planet poza orbitą Saturna, pasa Kuipera oraz pierwszej planetoidy miedzygwiazdowej.