small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



16.12.2024

Misja Rosetta, czyli dekada po lądowaniu na komecie


Milena Ratajczak

(Obserwatorium Astronomiczne, Uniwersytet Warszawski)


Misja Rosetta, zainicjowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii badań kosmicznych. Dziesięć lat po historycznym spotkaniu z kometą 67P/Churyumov-Gerasimenko, analiza danych misji wciąż dostarcza cennych informacji na temat ewolucji Układu Słonecznego. W trakcie wystąpienia omówione zostaną wyzwania, z jakimi mierzyła się misja Rosetta oraz jej kluczowe odkrycia. Szczególny nacisk zostanie położony na znaczenie tych odkryć dla przyszłych misji kosmicznych oraz na nowy poziom komunikacji naukowej, osiągnięty dzięki działaniom kreatywnych popularyzatorów nauki.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



04.04.2011

Teleskopy duże i małe


Wojciech Pych (CAMK, Warszawa)


Krótka historia teleskopów optycznych w astronomii. Przegląd nowoczesnych teleskopów - największe i całkiem małe. Planowane i budowane ogromne teleskopy naziemne.


11.04.2011

Wostok 1 - 50 lat człowieka w kosmosie


Kamil Złoczewski (CAMK, Warszawa)


Misja Wostoka 1 miała miejsce 12 kwietnia 1961 roku. Tego dnia o godzinie 6:07, Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur w pierwszym locie człowieka w przestrzeni kosmicznej. Przebywał w niej 108 minut.


18.04.2011

Jeszcze bardziej paradoksalni bliźniacy


Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)


Paradoks bliźniąt w szczególnej teorii względności jest jednym z najpopularniejszych paradoksów fizycznych. Mało znana jest jednak historia jego rozwiązania. Współczesne uogólnienie tego paradoksu w ramach ogólnej teorii względności przynosi nowe, zaskakujące jego wersje, oraz zupełnie nowe, jeszcze bardziej paradoksalne rozwiązania. Zrozumienie jeszcze bardziej paradoksalnych bliźniaków ma znaczenie praktyczne. Bez niego, nie działałby system GPS.