Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Misja Rosetta, zainicjowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii badań kosmicznych. Dziesięć lat po historycznym spotkaniu z kometą 67P/Churyumov-Gerasimenko, analiza danych misji wciąż dostarcza cennych informacji na temat ewolucji Układu Słonecznego. W trakcie wystąpienia omówione zostaną wyzwania, z jakimi mierzyła się misja Rosetta oraz jej kluczowe odkrycia. Szczególny nacisk zostanie położony na znaczenie tych odkryć dla przyszłych misji kosmicznych oraz na nowy poziom komunikacji naukowej, osiągnięty dzięki działaniom kreatywnych popularyzatorów nauki.
Bożena Czerny (CAMK, Warszawa)
W 1963 roku holenderski astronom, Maarten Schmidt, przyglądał się widmu pewnego dziwnego niby-gwiazdowego obiektu. Widmo miało niespotykane, bardzo jasne prążki, i to w nietypowych miejscach. W chwili olśnienia zrozumiał, że widzi efekt przesunięcia ku czerwieni, i tak narodziła się nasza wiedza o kwazarach. Od tego czasu astronomowie zrozumieli, że aktywność kwazarów to efekt opadania materii na supermasywną czarną dziurę. Teraz nadszedł czas na odpowiedź, skąd właściwie biorą się te prążki.
Ewa Łokas (CAMK, Warszawa)
Wykład będzie poświęcony galaktykom najciemniejszym w dwojakim sensie: tym o niskiej jasności i tym składającym się głównie z ciemnej materii. Własności galaktyk tego typu zostaną zilustrowane na konkretnych przykładach obiektów z najbliższego otoczenia Drogi Mlecznej. Badania takich galaktyk mają istotne znaczenie dla rozwoju naszej wiedzy o powstawaniu struktury we Wszechświecie.
Joanna Mikołajewska (CAMK, Warszawa)
Słońce i inne gwiazdy nie są niezmienne. Z wiekiem zmieniają się ich rozmiary, temperatura, ilość emitowanej energii i skład chemiczny. Co determinuje ich ewolucje i jaki czeka je koniec?