Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Misja Rosetta, zainicjowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii badań kosmicznych. Dziesięć lat po historycznym spotkaniu z kometą 67P/Churyumov-Gerasimenko, analiza danych misji wciąż dostarcza cennych informacji na temat ewolucji Układu Słonecznego. W trakcie wystąpienia omówione zostaną wyzwania, z jakimi mierzyła się misja Rosetta oraz jej kluczowe odkrycia. Szczególny nacisk zostanie położony na znaczenie tych odkryć dla przyszłych misji kosmicznych oraz na nowy poziom komunikacji naukowej, osiągnięty dzięki działaniom kreatywnych popularyzatorów nauki.
Janusz Ziółkowski (CAMK, Warszawa)
Marek Sikora (CAMK, Warszawa)
Czym są, jak ewoluują, i jak ich ewolucja wiąże się z ewolucją supermasywnych czarnych dziur i galaktyk. Będzie też o produkcji relatywistycznych strug materii w kwazarach.
Michał Bejger (CAMK, Warszawa)
Motywacją i motywem przewodnim wykładu jest popularne w astrofizyce nazwenictwo związane z jedzeniem. Pod tym, nie całkiem serio, pretekstem zapoznamy się już na poważnie z różnymi obiektami i teoriami astronomicznymi w mikro- i makro-skali z dziedziny astronomii gwiazdowej, kosmologii oraz fizyki jądrowej i cząstek elementarnych.