
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Rafał Moderski (CAMK, Warszawa)
Obserwatorium High Energy Stereoscopic System (H.E.S.S.) jest obserwatorium astronomicznym promieniowania gamma bardzo wysokich energii. W chwili powstania było wyposażone w cztery teleskopy o średnicy zwierciadeł 13m. W lipcu 2012 roku został uruchomiony piąty teleskop, tzw. HESS II - wyposażony w zwierciadło o średnicy 28m jest obecnie największym tego typu urządzeniem na świecie. Działające obecnie teleskopy systemu H.E.S.S. umożliwiają obserwacje obiektów astronomicznych (aktywnych galaktyk, mgławic pulsarów, pozostałości po wybuchach supernowych) z niespotykana dotąd czułością.
Weronika Narloch (CAMK, Warszawa)
Spektroskopia, albo inaczej analiza widmowa, jest nauką o oddziaływaniu promieniowania różnego rodzaju z materia. W wyniku takiego oddziaływania powstają widma atomów i cząsteczek. Są one dla materii jak odciski palców dla człowieka. Pozwalają określić z jaką materia oddziaływało promieniowanie. Spektroskopia jest bardzo ważnym narzędziem badawczym astronomii. Wykład ma na celu przybliżenie słuchaczom zjawiska powstawania widm atomowych i cząsteczkowych, ich podział oraz historię odkryć w tej dziedzinie.
Radosław Smolec (CAMK, Warszawa)
W trakcie wykładu opowiem jak zmieniają się gwiazdy w ciągu swojego życia: od narodzin aż po gwiezdną śmierć. Przedyskutuję zmiany w w wyglądzie zewnętrznym gwiazdy oraz zmiany w jej najbliższym otoczeniu, a także zmiany w strukturze wewnętrznej. Przedyskutuję ewolucję gwiazd podobnych do Słońca oraz gwiazd bardziej masywnych, o krótkim, ale intensywnym życiu.
Józef I. Smak (CAMK, Warszawa)