
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Arkadiusz Hypki (CAMK, Warszawa)
Gromady gwiazd to obiekty astronomiczne, które składają się z tysięcy, a niektóre nawet z ponad miliona gwiazd. Obiekty te są prawie tak stare jak nasz Wszechświat. Są bardzo ciekawymi obiektami badań naukowych, gdyż wiedza na ich temat łączy w sobie wiele dziedzin astronomii. Google i Facebook to z kolei dobrze nam znane firmy technologiczne, giganci rynku telekomunikacyjnego. Mogłoby się wydawać, że nie powinny mieć nic wspólnego z astronomią. Jednak związek jest i to bardzo ciekawy. Na wykładzie przedstawię czym są gromady gwiazdowe, opowiem krótko o tych firmach internetowych oraz zdradzę jak pomagają one w mojej pracy naukowej.
Wojciech Pych (CAMK, Warszawa)
Przedstawiona zostanie historia budowy coraz wiekszych teleskopow optycznych. Nastepnie podana zostanie charakterystyka wspolczesnych teleskopow z pierwszej dziesiatki pod wzgledem powierzchni zwierciadla glownego. Na koniec pokazane zostana projekty przyszlych, ogromnych teleskopow.
Karolina Bąkowska (CAMK, Warszawa)
Rezerwat Morasko znajduje się w północnej części Poznania, a na jego terenie podziwiać można kratery powstałe po uderzeniach meteorytów. Ponadto, na terenie rezerwatu od początku XX wieku znajdowane są meteoryty, w tym ten największy ze znalezionych w Polsce ważący ponad 200kg okaz. Omówiona zostanie historia rezerwatu oraz badań tam prowadzonych od momentu powstania, aż po dzień dzisiejszy.