
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Włodzimierz Kluźniak (CAMK)
Mirosław Giersz (CAMK)
Jednym z najważniejszych zadań badawczych stojących przed astronomami jest rozwiązanie zagadki powstawania gwiazd. Wydaje się, że podstawowe procesy fizyczne odpowiedzialne za ten proces zostały zidentyfikowane, jednakże ciągle brakuje jego pełnego obrazu. Jedni badacze uważają, że wszystkie gwiazdy powstały w gromadach, inni zaś, że znacząca ich liczba powstała poza gromadami. Podczas wykładu przedyskutuję obie te koncepcje.
Janusz Kałużny (CAMK)
W trakcie wykładu odbędziemy podróż w czasie i przestrzeni. Poznamy najmniejsze i największe obiekty we Wszechświecie. Dokonamy tego oglądając jeden niezwykły obraz. Zobaczymy też jak Kosmos zmieniał się od Wielkiego Wybuchu do powstania ludzkiej cywilizacji.