
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Magdalena Otulakowska-Hypka (CAMK, Warszawa)
Interferometria optyczna to jedna z najnowocześniejszych metod wykorzystywanych obecnie w astronomii obserwacyjnej. Postaram się przybliżyć ten temat - zaczynając od omówienia teorii, która się za tym kryje, poprzez metodę działania, aż do konkretnych przykładów i zastosowań we współczesnej astrofizyce.
Weronika Narloch (CAMK, Warszawa)
Tomasz Bulik (OA UW)
Budowa teleskopów astronomicznych wymaga szczegółówych przygotowan. W szczegonosci bardzo wazny jest wybir miejsca na budowe przyszlych teleskopow. Przestawie program takich badan i poszukiwan miejsc na budowe teleskopu CTA (Cherenkov telescope Array).