
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Kamil Złoczewski (Centrum Nauki Kopernik, Warszawa)
Mateusz Janiak (CAMK, Warszawa)
Wykład ma na celu przegląd historyczny nagród Nobla w dziedzinie fizyki, które miały związek z astrofizyką. Omówione zostaną odkrycia, które bezsprzecznie należą do dokonań astrofizyki takie jak obserwacja mikrofalowego promieniowania tła, nagrody przyznane za dokonania na skraju fizyki i astronomii (np. nagroda za odkrycie promieniowania Czerenkowa), a także prace należące do "czystej" fizyki, które jednak wywarły ogromny wpływ na astronomię.
Alosza Pamiatnych (CAMK, Warszawa)
Zostaną przedstawione główne naukowe wyniki pracy rozmaitych aparatów kosmicznych, badających Marsa: dwóch lazikow - dzialajacego od 9 lat Opportunity oraz nowego Curiosity, a także kilku automatycznych stacji kosmicznych na orbitach wokół Marsa. Będą krótko omówione również możliwości załogowych lotów na Marsa oraz bardziej oddalone cele i perspektywy jego kolonizacji.