small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



12.05.2025

200 lat Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego


Jarosław Włodarczyk

(Instytut Historii Nauki, PAN, Warszawa)


Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



07.10.2013

Obiekt czelabiński


Kamil Złoczewski (Centrum Nauki Kopernik, Warszawa)


W lutym 2013 roku nad południową Rosją przeleciała ognista kula. Obiekt kosmiczny o rozmiarach kilkunastu metrów wybuchł i spowodował obrażenia około 1,5 tysiąca ludzi. Co możemy zrobić by uchronić ludzkość przed taką katastrofą?Czy podzielimy los dinozaurów?


14.10.2013

O maszynie różnicowej Charlesa Babbage'a i innych starych komputerach


Andrzej Krasiński (CAMK, Warszawa)



21.10.2013

Ile ważą galaktyki?


Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)


Zazwyczaj pytamy raczej o masy obiektów astronomicznych, gdyż na ogół pojęcie ciężaru w astronomii nie ma sensu. Przedstawię metody wyznaczania masy "wielkich" ciał niebieskich, tj. galaktyk i gromad galaktyk. Astronomowie długo nie byli pewni, dlaczego niemal zawsze masa całej galaktyki jest wyraźnie wieksza niż suma mas gwiazd wchodzących w jej skład, a także, dlaczego gromady galaktyk wydawały sie mieć znacznie większą masę, niż suma mas galaktyk składowych


28.10.2013

Kosmiczni degeneracji - o białych karłach, gaiwazdach neutronowych i czarnych dziurach


Michał Bejger (CAMK, Warszawa)


Oprócz ,,zwyczajnych'' gwiazd we Wszechświecie znajdują się także inne interesujące obiekty, które świecą, często bardzo jasno, korzystając z niestandardowych źródeł energii. Wykład opisuje historię powstawania i budowę obiektów zdegenerowanych, ostatnich etapów ewolucji gwiazd: białych karłów, gwiazd neutronowych i czarnych dziur, a także przybliża to, czego możemy dowiedzieć się o mikro- i makrofizyce studiując te obiekty.