small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny03.06.2024

The 2024 eruption of the recurrent nova T CrB: the Northern Crown gets a new jewel


Alex Markowitz

(CAMK, Warszawa)


T Corona Borealis (T CrB) is a red giant/white dwarf binary system that undergoes massive outbursts once every 80 years, and the next eruption is imminent. The system will rapidly increase in brightness by a factor of over 1000, become visible to the unaided eye, and it will be the brightest nova outburst observed since Nova 1500 Cyg in 1975 -- but peak brightness will only last several days. I will review the mechanics of mass transfer and ignition in recurrent nova eruptions, what we know about T CrB's activity and previous eruptions, as well as how to locate and view T CrB in the sky.

Wykład w języku angielskim.

Lecture will be given in English.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią09.11.2015

Kosmiczne zoo


Justyna Średzińska (CAMK, Warszawa)


W moim wystąpieniu postaram się omówić budowę Wszechświata od początku jego istnienia na podstawie scenariusza Wielkiego Wybuchu, przedstawić swego rodzaju spis obiektów i struktur, które możemy w nim znaleźć. Wiemy, że na początku układ okresowy pierwiastków był ubogi (wodór, który do dziś dominuje w znanym nam Wszechświecie oraz hel), dopiero w kolejnych erach ewolucji Wszechświata wszystko się zmieniło i tablica Mendelejewa rozkwitła różnorodnością pierwiastków ciężkich, powstałych w reakcjach termojądrowych we wnętrzu gwiazd oraz wybuchach supernowych. Aktualnie Kosmos składa się z niezliczonych Ciał Niebieskich, z różnej postaci materii tej znanej i zupełnie egzotycznej, o której mamy nikłą wiedzę. Jest to niezmiernie interesujące, by wiedzieć z czego składa się Wszechświat, w którym żyjemy.


16.11.2015

Astrofotografia dla początkujących


Janusz Wiland (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii)


Krótkie omówienie podstawowych parametrów aparatu fotograficznego. Przedstawienie techniki wykonywania zdjęć Słońca i Księżyca. Zasada działania i dostępne typy montaży paralaktycznych dla początkujących miłośników astrofotografii. Jak wykonuje się zdjęcia obiektom ciemnego nieba - gwiazdozbiory, Droga Mleczna, galaktyki i mgławice. Omówienie darmowego programu Deep Sky Stacker do składania serii zdjęć nieba. Przykłady zdjęć.


23.11.2015

Zegary astronomiczne - średniowieczne i wspołczesne 3D


Krzysztof Piasecki (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii)


Fascynująca podróż od czasów, gdy rzemieślnicy byli artystami, do współczesności, gdy przedmioty można sobie wydrukować w 3D. Przedstawimy historię i tajemnice działania zegarów astronomicznych – od najbardziej znanego zegara w Pradze z roku 1410, do współczesnego wydrukowanego w 3D. Przewodniczką w podróży będzie starożytna matematyczka Hypatia, której odkrycie pozwoliło na skonstruowanie takich urządzeń. Na miejscu można będzie wypróbować działanie zegara i znaleźć znak zodiaku, fazę Księżyca i inne dane na dowolny dzień.


30.11.2015

Wielki Wybuch


Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)


Wyjaśnię termin "Wielki Wybuch" w znaczeniu używanym w kosmologii, ze szczególnym uwzględnieniem różnicy w stosunku do "zwykłego" wybuchu. Przedstawię szereg argumentów za teorią Wielkiego Wybuchu, niektóre konsekwencje tej teorii, a także najważniejsze nierozwiązane problemy współczesnej kosmologii. Ponieważ przedmiotem badań kosmologii jest cała fizyczna rzeczywistość, postępy kosmologii moga nieść również pewne przesłanie filozoficzne. Jednakże kosmologia jest par excellence nauka ścisłą i należy ją rozwijać narzędziami stosowanymi w naukach ścisłych.