small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny03.06.2024

The 2024 eruption of the recurrent nova T CrB: the Northern Crown gets a new jewel


Alex Markowitz

(CAMK, Warszawa)


T Corona Borealis (T CrB) is a red giant/white dwarf binary system that undergoes massive outbursts once every 80 years, and the next eruption is imminent. The system will rapidly increase in brightness by a factor of over 1000, become visible to the unaided eye, and it will be the brightest nova outburst observed since Nova 1500 Cyg in 1975 -- but peak brightness will only last several days. I will review the mechanics of mass transfer and ignition in recurrent nova eruptions, what we know about T CrB's activity and previous eruptions, as well as how to locate and view T CrB in the sky.

Wykład w języku angielskim.

Lecture will be given in English.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią07.05.2012

Interferometria optyczna


Magdalena Otulakowska-Hypka (CAMK, Warszawa)


Interferometria optyczna to jedna z najnowocześniejszych metod wykorzystywanych obecnie w astronomii obserwacyjnej. Postaram się przybliżyć ten temat - zaczynając od omówienia teorii, która się za tym kryje, poprzez metodę działania, aż do konkretnych przykładów i zastosowań we współczesnej astrofizyce.


14.05.2012

Wybuchy termojądrowe we Wszechświecie


Paweł Haensel (CAMK Warszawa)


Zarys fizyki fuzji termojądrowej. Fuzja termojądrowa w różnych typach gwiazd. Wybuchy termojądrowe gwiazd neutronowych: berstery rentgenowskie. Wybuchy białych karlów: supernowe typu Ia.


21.05.2012

Jak powstają czarne dziury?


Bożena Czerny (CAMK, Warszawa)


Czarne dziury mają różne masy, od masy kilkukrotnie większej do masy Słońca do kilka miliardów razy większej od Słońca. Te mniejsze powstawały w wyniku ewolucji gwiazd. Powstawanie tych większych, jakie obserwujemy w kwazarach, po dziś dzień budzi kontrowersje i rozważa się różne możliwości.


28.05.2012

Soczewkowanie grawitacyjne


Anna Barnacka (CAMK, Warszawa)


Soczewkowanie grawitacyjne jest zjawiskiem przewidzianym przez Einsteina w 1915 roku w ogólnej teorii względności. Jednak, dopiero w 1979 roku nastąpiło odkrycie na niebie pierwszego soczewkowanego obiektu, którym był podwójny obraz kwazara. Od tego czasu naukowcy wykorzystują soczewkowanie grawitacyjne jak gigantyczne szkło powiększające do obserwacji zarówno naszej Galaktyki jak i obiektów w najdalszych częściach Wszechświata. Wykład pozwoli odpowiedzieć na pytania na czym polega zjawisko soczewkowania grawitacyjnego, co jego obserwacje wniosły do naszej wiedzy o Wszechświecie i na jakie pytania obserwacje soczewkowania grawitacyjnego dadzą odpowiedz w przyszłości.