
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)
Jak zmieniało się z upływem czasu położenie granicy tego, co uważamy za Wszechświat? Dzięki czemu mogliśmy zaglądać coraz dalej w przestrzeń i czas? Oto pytania, na które będę starał się odpowiedzieć.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Jesteśmy świadkami (a czasem uczestnikami) dyskusji na temat systemów wyborczych. Najczęściej sprowadzają się one do sporu o to czy lepsza jest ordynacja proporcjonalna (z wyższym lub niższym progiem) czy jednomandatowe okręgi wyborcze. Tymczasem problem jest o wiele bardziej złożony, a każdy z wymienionych powyżej dwóch systemy ma wiele swoich odmian. Każdy system ma swoje zalety, ale też i wady. Omówione zostaną problemy matematyczne i paradoksy związane z przeliczaniem liczby oddanych głosów na liczbę miejsc w parlamentach, samorządach i innych ciałach decyzyjnych. Wykład będzie dotyczył problemu uniwersalnego, nie związanego z bieżącą polityka w Polsce, choć będą omawiane także polskie ordynacje wyborcze.
Alosza Pamiatnych (CAMK, Warszawa)