
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Odkryliśmy dwa typy czarnych dziur: "małe", o masach około 10 mas Słońca, i "ogromne" o masach od milionów do miliardów mas Słońca. Małe są składnikami układów podwójnych, to znaczy mają gwiazdowego towarzysza. Ogromne rezydują z centrach galaktyk. Czarna dziura w centrum naszej Galaktyki ma masę 4 milionów mas Słońca. Nie wiemy, czy istnieją czarne dziury o "pośrednich" masach, od kilkuset do kilku tysięcy mas Słońca. Nie jest wykluczone, że istnieją bardzo małe czarne dziury, o masach porownywalnych z masami planetoid, albo zupełnie małe o masach porównywalnych z masą Plancka
Piotr Życki (CAMK, Warszawa)
Przedstawione zostaną przykłady różnych zjawisk optycznych zachodzących w atmosferze, takich jak: tęcza, gloria i halo, wraz z wyjaśnieniem mechanizmów ich powstawania.