small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



12.05.2025

200 lat Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego


Jarosław Włodarczyk

(Instytut Historii Nauki, PAN, Warszawa)


Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



09.11.2015

Kosmiczne zoo


Justyna Średzińska (CAMK, Warszawa)


W moim wystąpieniu postaram się omówić budowę Wszechświata od początku jego istnienia na podstawie scenariusza Wielkiego Wybuchu, przedstawić swego rodzaju spis obiektów i struktur, które możemy w nim znaleźć. Wiemy, że na początku układ okresowy pierwiastków był ubogi (wodór, który do dziś dominuje w znanym nam Wszechświecie oraz hel), dopiero w kolejnych erach ewolucji Wszechświata wszystko się zmieniło i tablica Mendelejewa rozkwitła różnorodnością pierwiastków ciężkich, powstałych w reakcjach termojądrowych we wnętrzu gwiazd oraz wybuchach supernowych. Aktualnie Kosmos składa się z niezliczonych Ciał Niebieskich, z różnej postaci materii tej znanej i zupełnie egzotycznej, o której mamy nikłą wiedzę. Jest to niezmiernie interesujące, by wiedzieć z czego składa się Wszechświat, w którym żyjemy.


16.11.2015

Astrofotografia dla początkujących


Janusz Wiland (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii)


Krótkie omówienie podstawowych parametrów aparatu fotograficznego. Przedstawienie techniki wykonywania zdjęć Słońca i Księżyca. Zasada działania i dostępne typy montaży paralaktycznych dla początkujących miłośników astrofotografii. Jak wykonuje się zdjęcia obiektom ciemnego nieba - gwiazdozbiory, Droga Mleczna, galaktyki i mgławice. Omówienie darmowego programu Deep Sky Stacker do składania serii zdjęć nieba. Przykłady zdjęć.


23.11.2015

Zegary astronomiczne - średniowieczne i wspołczesne 3D


Krzysztof Piasecki (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii)


Fascynująca podróż od czasów, gdy rzemieślnicy byli artystami, do współczesności, gdy przedmioty można sobie wydrukować w 3D. Przedstawimy historię i tajemnice działania zegarów astronomicznych – od najbardziej znanego zegara w Pradze z roku 1410, do współczesnego wydrukowanego w 3D. Przewodniczką w podróży będzie starożytna matematyczka Hypatia, której odkrycie pozwoliło na skonstruowanie takich urządzeń. Na miejscu można będzie wypróbować działanie zegara i znaleźć znak zodiaku, fazę Księżyca i inne dane na dowolny dzień.


30.11.2015

Wielki Wybuch


Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)


Wyjaśnię termin "Wielki Wybuch" w znaczeniu używanym w kosmologii, ze szczególnym uwzględnieniem różnicy w stosunku do "zwykłego" wybuchu. Przedstawię szereg argumentów za teorią Wielkiego Wybuchu, niektóre konsekwencje tej teorii, a także najważniejsze nierozwiązane problemy współczesnej kosmologii. Ponieważ przedmiotem badań kosmologii jest cała fizyczna rzeczywistość, postępy kosmologii moga nieść również pewne przesłanie filozoficzne. Jednakże kosmologia jest par excellence nauka ścisłą i należy ją rozwijać narzędziami stosowanymi w naukach ścisłych.