
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Marek Sarna (CAMK, Warszawa)
Wykład będzie omawiał: powody, możliwości i korzyści jakie otwiera przed polskim środowiskiem astronomicznym, a szerzej młodymi ludźmi przystąpienie do ESO, czyli Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej
Grzegorz Gajda (CAMK, Warszawa)
Na początku wykładu przybliżone zostaną podstawowe fakty obserwacyjne dotyczące galaktyk. Następnie omówione zostaną metody wykorzystywane do symulacji powstawania i ewolucji galaktyk oraz ich dotychczasowe rezultaty. Na koniec przedstawione zostaną wyniki najnowszych projektów: Illustris (www.illustris-project.org) oraz EAGLE (icc.dur.ac.uk/Eagle/), nierozwiązane problemy oraz perspektywy na przyszłość.
Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)