
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Bożena Czerny (CAMK, Warszawa i CFT PAN Warszawa)
Czarne dziury fascynują fizyków, astronomów i artystów. Co naprawdę wiemy o czarnych dziurach, czy widać je na niebie i da się je zważyć i zmierzyć, czy nam zagrażają - a może, jak w filmie "Interstellar" stanowią dla nas ratunek?
Marek Sikora (CAMK, Warszawa)
Będzie to o astronomii optycznej i radiowej uprawianej z powierzchni Ziemi i pokładów satelitów; astronomii rentgenowskiej i gamma bazującej na obserwacjach satelitarnych; astronomii gamma i promieniowania kosmicznego korzystającej z naziemnych detektorów; o astronomii neutrinowej uprawianej pod Ziemią; kilka slow o perspektywach rozwoju naziemnej i satelitarnej astronomii promieniowania grawitacyjnego.
Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)
Opowieść o gromadach kulistych, o roli odegranej przez nie w kosmologii i o niezwykłych przygodach znajdujących się w nich gwiazd wielokrotnych ("kosmiczny odbijany"; "spalanie układów podwójnych").