
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Ewa L. Łokas (CAMK, Warszawa)
Galaktyki z poprzeczką stanowią znaczną część wszystkich galaktyk spiralnych. W trakcie wykładu omówione zostaną obserwacje poprzeczek, ich podstawowe własności oraz mechanizmy powstawania. Sporo uwagi poświęcimy też poprzeczkom w naszym najbliższym otoczeniu: w Drodze Mlecznej i galaktykach karłowatych Grupy Lokalnej.
Mateusz Janiak (NCAC, Warsaw)
Satelita Fermi, który został wystrzelony w czerwcu 2008 roku pozwala na obserwacje Wszechświata w zakresie promieniowania gamma tj. od kilku megaelektronowoltów do kilkuset gigaelektronowoltów. Znajdujące się na pokładzie dwa instrumenty: GBM oraz LAT, w ciągu kilku ostatnich lat pozwoliły na ogromny postęp w poznawaniu najbardziej energetycznych procesów w Kosmosie. Wśród obiektów obserwowanych przez instrument LAT znajduje się kilkaset aktywnych jąder galaktyk, pulsarów, pozostałości po wybuchach supernowych itd. W trakcie wykładu omówię budowę i zasadę działania instrumentów na pokładzie satelity Fermi, a także wyniki naukowe, które udało się uzyskać przy ich pomocy.
Mirosław Giersz (CAMK, Warszawa)
Podczas wykładu zostaną przedstawione procesy prowadzące do powstawania czarnych dziur zarówno w wyniku ewolucji gwiazd lub układów podwójnych, jak również w wyniku ddziaływań dynamicznych w gromadach gwiazdowych.