
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Justyna Modzelewska (CAMK, Warszawa)
Weronika Narloch (CAMK, Warszawa)
W czasie obserwacji nocnego nieba oprócz gwiazd, widzianych jako małe punkty świetlne, można dostrzec także niewyraźne plamki. Są to mgławice, galaktyki, a także gromady gwiazd, bohaterki tego wykładu. Gromady to niezwykle interesujące obiekty. Są one bardzo ważne dla współczesnej astronomii ze względu na różnorodność należących do nich gwiazd. Ich badanie stało się podstawą m.in. dla teorii ewolucji gwiazd.
Andrzej Krasiński (CAMK, Warszawa)
Pierwszy komputer (mechaniczny!) zostal zaprojektowany przez Charlesa Babbage'a w pierwszej polowie 19 wieku. Praca nad skonstruowaniem prototypu byly daleko posuniete juz w roku 1830, ale projekt zostal zarzucony z przyczyn organizacyjno-psychologicznych. W zwiazku z pozniejsza wersja tego projektu swoja pionierska prace stworzyla Ada Lovelace (corka George'a Byrona), dzis uwazana za prekursorke teorii programowania komputerow. W roku 1985 zespol inzynierow i informatykow kierowany przez Dorona Swade'a z Muzeum Nauki w Londynie podjal prace nad urzeczywistnieniem projektu Babbage'a. Kalkulator Babbage'a zostal ukonczony i udostepniony publicznosci w roku 1991, natomiast w roku 2002 ukonczono budowe drukarki (tez wedlug projektu Babbage'a). Dzis istnieja i dzialaja (w ramach pokazow muzealnych) dwa kompletne egzemplarze tej maszyny: w Muzeum Nauki w Londynie i w Muzeum Historii Komputerow w Mountain View (California, USA). W drugiej czesci wykladu pokaze zdjecia najciekawszych egzemplarzy starych komputerow elektronicznych wystawionych w Mountain View.
Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)
Polska Sieć Bolidowa powstała w 2004 roku jest dzisiaj głównym projektem realizowanym przez Pracownię Komet i Meteorów. Obecnie działa 20 stacji, w których znajduje się 50 kamer wideo i dwa cyfrowe aparaty fotograficzne. W każdym roku sieć rejestruje około 40 tysięcy meteorów, a dla ponad 6000 z nich udaje się dokładnie wyznaczyć trajektorię w atmosferzę i orbitę. Jedno lub dwa zjwiska roczniea są na tyle jasne, że dają spore szanse na spadek meteorytu. W swoim referacie przedstawię historię sieci, omówię jej obecny status, a także przedstawie najciekawsze wyniki związane z trzema bardzo jasnymi bolidami obserwowanymi w ostatnich latach.
Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)
Życie pojawiło się na Ziemi ponad 3 mld lat temu, i właśnie tyle czasu potrzebowała ewolucja, by uformować mózg zdolny do zdobywania, magazynowania oraz przekazywania informacji niemieszczącej się w materiale genetycznym. Jak do tego doszło, pomału dowiadują się biolodzy i paleontolodzy. Z ich dociekań wynika, że mamy wspólnych przodków nie tylko z szympansami, lecz nawet z tasiemcami. Astronomowie podpowiadają, że jest jeszcze gorzej: prawie 14 miliardów lat temu każdy z nas był obłoczkiem niemal czystego wodoru. Opowiem, co działo się od tamtych zamierzchłych czasów aż do chwili, w której na naszej planecie znalazły się skomplikowane związki organiczne.