
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)
Justyna Modzelewska (CAMK, Warszawa)
Podczas tego wykładu postaram się opowiedzieć czym może być ciemna materia i ciemna energia. Skąd naukowcy czerpią o nich informacje i co ich istnienie mówi nam o ewolucji Wszechświata. W kolejnym kroku postaram się pokazać zastosowanie kwazarów jako narzędzi do poszukiwania dowodów na istnienie ciemnej energii. Opowiem o modelu kosmologiczny LambdaCDM i pokażę kilka symulacji wielkoskalowych pokazujących ewolucję wszechświata.
Włodzimierz Kluźniak (CAMK, Warszawa)
Trzesienia "ziemi" zachodza nie tylko na naszym globie, ale tez wsrod roznorodnych obiektow kosmicznych. Najbardziej spektakularne trzesienia zachodza na gwiazdach neutronowych, zwlaszcza tzw magnetarach o bardzo silnym polu magnetycznym. Nieco lagodniejsze wstrzasy zachodza w dyskach plynu (podobnych do pierscieni Saturna) wokol czarnych dziur. Zarowno w wypadku czarnych dziur jak i gwiazd neutronowych te wstrzasy, kiedy juz maja miejsce, wywoluja drgania o zdumiewajaco wysokiej czestosci kilkaset razy na sekunde (okolo dziesiec razy czesciej od pradu zmiennego w zwyklym gniazdku elektrycznym).