
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Rafał Moderski (CAMK, Warszawa)
Cherenkov Telescope Array (w skrócie CTA - zespół teleskopów Czerenkowa) to międzynarodowe przedsięwzięcie, które stawia sobie za cel uruchomienie najnowocześniejszego i zarazem największego na świecie obserwatorium astrofizycznego, przeznaczonego do badań Wszechświata w zakresie promieniowania gamma. Projekt znajduje sie obecnie w fazie przygotowawczej, podczas której międzynarodowe zespoły naukowców i inżynierów przygotowują prototypy teleskopów dla obserwatorium. W Polsce powstaje SST-1M - konstrukcja tzw. małego teleskopu CTA. Prześledzimy losy jego powstania i zapoznamy się z zakresem oraz stopniem zaawansowania prowadzonych prac.
Weronika Narloch (CAMK, Warszawa)
Przez wieki kobiety miały utrudniony dostęp do edukacji, nie wspominając o pracy naukowej, która dla większości mogła pozostać tylko niespełnionym marzeniem. Jednak niektóre z nich dzięki upartości i ciężkiej pracy zdołały zapisać swe nazwiska na kartach historii. Pokonały przeciwności losu, niechęć społeczeństwa naukowego lub spotkały na swojej drodze kogoś, kto pomógł im osiągnąć sukces... Na wykładzie słuchaczom zostaną przybliżone postacie niezwykłych kobiet, które miały swój niezaprzeczalny wkład w rozwój nauki.
Aleksander Schwarzenberg-Czerny (CAMK, Warszawa)
Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki, PAN, Warszawa)
Jeśli uznamy, że Gwiazda Betlejemska była częścią świata ziemskiego – zjawiskiem naturalnym lub tworem ludzkiej wyobraźni – to wyjaśnienia jej zagadki powinniśmy szukać w źródłach, dokumentujących związki człowieka starożytnego z kosmosem. Czeka nas więc wyprawa w świat dawnych zjawisk astronomicznych i sposobów ich interpretacji; w czasy, kiedy kształtowały się podstawy astronomii matematycznej i astrologii świata grecko-rzymskiego.