small pl CAMK logo

Treść wpisu

Data utworzena: ,   Data archiwum:

Zmarł profesor Krzysztof Belczyński

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 13 stycznia 2024 roku zmarł prof. dr hab. Krzysztof Belczyński, pracownik Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Warszawie.

 

 

Profesor Belczyński był związany z naszym instytutem od roku 1995. Wtedy to rozpoczął badania dotyczące gwiazd nowych, a następnie syntezy populacji gwiazd oraz procesów formowania się obiektów zwartych - gwiazd neutronowych i czarnych dziur. Stopień doktora nauk fizycznych ze specjalnością astronomia uzyskał w roku 2001. W latach 2000-2009 odbył liczne staże naukowe w zagranicznych ośrodkach badawczych. W latach 2009-2017 związany z Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2010 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w roku 2014 otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych. Od roku 2017 zatrudniony w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN na stanowisku profesora.

 

Profesor Belczyński był astrofizykiem teoretycznym, specjalizującym się w badaniach obiektów zwartych, takich jak czarne dziury, gwiazdy neutronowe i białe karły. Jest autorem ponad 200 recenzowanych publikacji naukowych, opublikowanych w renomowanych czasopismach międzynarodowych. Był kierownikiem licznych projektów badawczych, w tym grantu MAESTRO NCN i programu MISTRZ FNP oraz opiekunem doktorantów. Jego badania przyczyniły się do znaczącego postępu w zrozumieniu fizyki obiektów zwartych i ich ewolucji. Jego prace są istotne dla zrozumienia istoty źródeł fal grawitacyjnych, które są obecnie jednym z najistotniejszych tematów badań naukowych.

 

Profesor Belczyński był niezmiernie cenionym członkiem naszego zespołu. Jego wiedza, pasja i zaangażowanie w pracę były dla nas wszystkich niezmiernie inspirujące. Łączył oryginalność w nauce z niepowtarzalnym entuzjazmem do życia. Jego pasje sportowe stanowiły dla wielu z nas przedmiot podziwu i motywacji.  Góry ukształtowały jego charakter jako niezastąpionego kolegi. Był osobą barwną i odważną. Zawsze uśmiechnięty, gotowy walczyć do końca. Potrafił wytyczyć drogi najtrudniejsze i iść nimi wytrwale do skutku. Będzie nam go bardzo brakować.

 

Zespół Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN oraz prof. Tomasz Bulik

 

Krzysztof przemierzał własną ścieżkę wśród najbardziej ekstremalnych gór na świecie, w tym Himalajów-Karakorum, Ziemi Baffina, Alaski i Patagonii, zdobywając uznanie i nagrody. Jego uwaga skupiała się nie tylko na najwyższych szczytach, ale także na tych z najstromszymi ścianami. Sporządzał liczne relacje ze swoich wypraw, przesycone dowcipem i jego charakterystycznym entuzjazmem. Zdjęcie z 22 stycznia 2006 roku ukazuje go na szczycie Cerro Torre, wysokiej na ponad 3100 metrów iglicy w Patagonii, którą zdobył razem z Marcinem Tomaszewskim, ustanawiając drugie przejście drogą "Comprtessor". Czy gestem wskazuje ku niebu, używając swojego czekana, aby wskazać miejsce przyszłego zderzenia układu podwójnego czarnych dziur, przewidzianego przez jego badania? Społeczność alpinistyczna oddała mu hołd, uznając jego wyjątkowy wkład w dziedzinę - https://wspinanie.pl/2024/01/krzysztof-belczynski-1972-2024/ i http://kwtorun.pl/index.php?page=news&newsId=1134

 

Warszawa, 14 stycznia 2024 roku


Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Belczyńskiego w Warszawie, odbyło się we środę 24 stycznia 2024 r. w godzinach 13:00 - 13:30 na Cmentarzu Komunalnym Północnym przy ul. Kazimierza Wóycickiego 14. Pogrzeb odbył się dnia 29.01.2024, w Szczecinie, na Cmentarzu Centralnym przy ul. Ku Słońcu 125A, uroczystość miała charakter świecki.

Archiwa


Kategorie