small pl CAMK logo

Treść wpisu

Data utworzena: ,   Data archiwum:

Praca Antoniosa Manousakisa prezentowana na stronie ESA's Science & Technology

 

Na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA sci.esa.int, Science and Technology omawiana jest ostatnia praca Antoniosa Manousakisa z Centrum Astronomicznego PAN i jego współpracowników, na temat wyznaczania masy gwiazdy neutronowej.

 

Na stronie ESA czytamy m.in.:

"Dane dostarczone przez staelity INTEGRAL i XMM-Newton umożliwiły badanie procesu akrecji materii na gwiazdy neutronowe w rentgenowskich układach podwójnych o wysokiej ekstynkcji. Dzięki temu możliwy jest nowy sposób określania masy gwiazd neutronowych, stanowiących najgęstsze obiekty we Wszechświecie.

 

Astronomowie użyli satelitów INTEGRAL i XMM-Newton do obserwacji gwiazdy neutronowej IGR J17252-3616, w rentgenowskim układzie podwójnym o wysokiej ekstynkcji. Dane ukazują w jaki sposób gwiazda neutronowa akreująca meterię z wiatru gwiazdy-towarzysza wpływa na kierunek strumienia materii. Porównanie wyników obserwacji z rezultatami symulacji komputerowych pozwala określić masę gwiazdy neutronowej. Jest to nowa metoda wyznaczania mas tych niezwykle gęstych, egzotycznych obiektów".

 

Ilustracja przedstawia wizję artystyczną układu IGR J17252-3616. Copyright: ESA/AOES Medialab.

Archiwa


Kategorie