
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Miljenko Cemeljic (CAMK, Warszawa)
Przedstawię najnowsze symulacje numeryczne pola magnetycznego w gwiazdach z dyskiem akrecyjnim i magnetosferą pomiędzy dyskiem a gwiazdą. Pole magnetyczne ma ważną rolę w bilansie energii i momentu pędu systemu. Zrozumienie jego oddziaływania z materią koło gwiazdy jest istotne w zrozumieniu powstawania normalnych gwiazd jak i obiektów takich jak gwiazdy neutronowe, białe karły i czarne dziury. Omówię też powstawanie strug materii (jetów) które obserwujemy koło takich obiektów.
Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)
Każdą gwiazdę otacza ekosfera - potencjalna wylęgarnia życia. Jednak nie w każdej ekosferze mogą rozwinąć się skomplikowane organizmy wielokomórkowe, nie mówiąc już o organizmach wyposażonych w mózgi zdolne do tworzenia kultury. Dowiemy się, gdzie naukowcy chcą szukać śladów życia i jak oceniają szanse powstania pozaziemskich cywilizacji.
Radosław Smolec (CAMK, Warszawa)
Dorota Rosińska (Uniwersytet Zielonogórski)