
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)
Rój Taurydów okazjonalnie popisuje się wybuchami aktywności, podczas których obserwuje się bardzo dużą liczbę jasnych zjawisk. Ostatnie takie wydarzenia miały miejsce w 2005 i 2015 roku. Okazuje się, że jest to związane z istnieniem wąskiego strumienia rezonansowego, w którym oprócz małych meteoroidów, znajdują się też duże odpowiedzialne za bolidy, a także planetoidy o rozmiarach od 100 metrów do około 1 km. Strumień ten może być potencjalnie niebezpieczny dla naszej planety.
Marek Sarna (CAMK, Warszawa)
Najnowsze wieści naukowe i techniczne z ESO. najciekawsze polskie wyniki, udział polskich firm w budowie teleskopu E-ELT.
Wojciech Pych (CAMK, Warszawa)