
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Mateusz Janiak (CAMK, Warszawa)
Kilka słów o termodymanice, entropii, związku z informacją, promieniowaniu Hawkinga i konsekwencjach.
Mirosław Giersz (CAMK, Warszawa)
Przedstawię i omówię ciekawe przypadki oddziaływań pomiędzy kosmicznymi obiektami. Rozpocznę od gwiazd, a na koniec przedstawię zderzenia galaktyk. Przedyskutuję takze rozrywanie pływowe oraz powstawanie gromad gwiazd.
Alexei Pamyatnykh (CAMK, Warszawa)
Zostaną przedstawione pierwsze wyniki poszukiwania pozasłonecznych planet oraz badania pulsacji gwiazdowych za pośrednictwem nowego amerykańskiego teleskopu kosmicznego KEPLER - największego teleskopu na orbicie dla bardzo dokładnych pomiarów blasku dalekich gwiazd.
Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)
Żmudne i na pierwszy rzut oka niezbyt ambitne zajęcie zliczania ciał niebieskich może dostarczyć wielu, często nieoczekiwanych informacji nie tylko o tych obiektach, ale również np. o własnościach przestrzeni lub ewolucji całego Wszechświata. Przedstawię kilka przykładów wykorzystania zliczeń obiektów, które pomogły w ustaleniu ich natury, pozwoliły ocenić ich odległość, a nawet wykazały słabości niektórych modeli kosmologicznych.