small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



12.05.2025

200 lat Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego


Jarosław Włodarczyk

(Instytut Historii Nauki, PAN, Warszawa)


Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



04.04.2011

Teleskopy duże i małe


Wojciech Pych (CAMK, Warszawa)


Krótka historia teleskopów optycznych w astronomii. Przegląd nowoczesnych teleskopów - największe i całkiem małe. Planowane i budowane ogromne teleskopy naziemne.


11.04.2011

Wostok 1 - 50 lat człowieka w kosmosie


Kamil Złoczewski (CAMK, Warszawa)


Misja Wostoka 1 miała miejsce 12 kwietnia 1961 roku. Tego dnia o godzinie 6:07, Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur w pierwszym locie człowieka w przestrzeni kosmicznej. Przebywał w niej 108 minut.


18.04.2011

Jeszcze bardziej paradoksalni bliźniacy


Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)


Paradoks bliźniąt w szczególnej teorii względności jest jednym z najpopularniejszych paradoksów fizycznych. Mało znana jest jednak historia jego rozwiązania. Współczesne uogólnienie tego paradoksu w ramach ogólnej teorii względności przynosi nowe, zaskakujące jego wersje, oraz zupełnie nowe, jeszcze bardziej paradoksalne rozwiązania. Zrozumienie jeszcze bardziej paradoksalnych bliźniaków ma znaczenie praktyczne. Bez niego, nie działałby system GPS.