
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Andrzej Zdziarski (CAMK, Warszawa)
Wiele problemów astrofizyki można rozwiązać w sposób przybliżony prostymi rachunkami. Nie potrzebujemy do tego komputerów, ale mimo to często musimy użyć prostych wzorów, np. prawa powszechnego ciążenia. Takie oszacowania są bardzo istotne dla zrozumienia obiektów w kosmosie. Są one też nadal często używane w pracy naukowej. Szczególne przypadki trudnych problemów naukowych można często prosto rozwiązać. Rozwiązania takie są też użyteczne do testowania wyników obliczeń numerycznych. Podam szereg przykładów takich prostych oszacowań.
Leszek Zdunik (CAMK, Warszawa)
Bartosz Bełdycki (CAMK, Warszawa)
Justyna Średzińska (CAMK, Warszawa)
Konstelacje - Już starożytni patrząc w nocne niebo zastanawiali się czym są te świecące na nieboskłonie punkciki. Obserwowali gwiazdy, grupowali je, określali symboliczne kształty i nazywali imionami bogów czy też zwierząt. Podczas wykładu postaram się przedstawić rys historyczny tworzenia konstelacji, pokazać kilka ciekawych przypadków określania gwiazdozbiorów w różnych kulturach oraz programy komputerowe, które przynoszą tyle samo ciekawej wiedzy co zabawy. Pozdrawiam,