
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Aleksander Sądowski (CAMK, Warszawa)
Od Wielkiego Wybuchu aż po dzień dzisiejszy Wszechświat rozszerza się i wiele wskazuje na to, ęe ten proces będzie trwał wiecznie. Podczas mojego wykładu przybliżę słuchaczom obserwacyjne przesłanki wskazujące na oddalanie się galaktyk, fizyczne konsekwencje ekspansji i możliwe scenariusze na przyszłość.
Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)
Paweł Pietrukowicz (CAMK, Warszawa)
Wykład prezentuje model naszej Galaktyki w skali wielkości Warszawy. Położenie wybranych obiektów w tym modelu, jak np. najbliższych gwiazd, planet pozasłonecznych, gromad gwiazdowych, mgławic, pokazuje jak wielkie są przestrzenie dzielące te obiekty od nas.
Alosza Pamiatnych (CAMK, Warszawa)