small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



12.05.2025

200 lat Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego


Jarosław Włodarczyk

(Instytut Historii Nauki, PAN, Warszawa)


Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



23.10.2023

W pogoni za cieniem. Opowieść łowcy zaćmień


Karol Wójcicki (Centrum Nauki Kopernik, Warszawa)


Jak to jest stanąć w cieniu Księżyca i doświadczyć nagłej nocy w środku dnia? O podróżach na drugi koniec świata w poszukiwaniu zaćmień Słońca - najbardziej wyjątkowych zjawisk w otaczającym nas zakątku Wszechświata - opowie popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i podróżnik Karol Wójcicki.

Transmisja w  Youtube Karol Wójcicki: Pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym polując na zorze polarne. Jednocześnie z przydomowego obserwatorium przybliża wszechświat ponad dwustu tysiącom śledzących go w sieci ludzi. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Na przestrzeni lat związany współpracował z licznymi planetariami i centrami nauki w całej Polsce. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej.


Uwaga! Po wykładzie PTMA Warszawa zaprasza na wspólne obserwacje Księżyca (przez teleskopy na tarasie) w ramach NASA Observe The Moon Night. W przypadku braku pogody zapewnimy multimedialne prezentacje obserwacji Księżyca oraz inne materiały edukacyjne.