
Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Obserwatorium Astronomiczne UW rozpoczęło swoją działalność w 1825 roku, w nowo wybudowanym budynku w Ogrodzie Botanicznym w Alejach Ujazdowskich. Na przestrzeni dwóch stuleci astronomia warszawska, związana z tym miejscem na dobre i na złe, przechodziła różne koleje losu, odzwierciedlające zarówno rozwój światowej astronomii, jak i uwarunkowania polityczne czy społeczne. Tak okrągła rocznica to doskonała okazja, by przypomnieć najciekawsze epizody z historii tej placówki.
Wiktor Kobyliński (Politechnika Warszawska)
W ubiegłym roku świat się radował pięćdziesiątą rocznicą udanego lądowania amerykańskiego astronauty Neila Armstronga na Księżycu. W tym roku świat cieszył się z pierwszego od dekady udanego lotu rakiety, która zbudowana przez amerykańskich inżynierów z amerykańskich materiałów po starcie z amerykańskiej ziemi przewiozła amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Centrum Astronomiczne im. Kopernika PAN, w Warszawie z okazji pięćdziesiątej rocznicy osiągnięcia przestrzeni kosmicznej przez zbudowaną przez polskich inżynierów z polskich materiałów startującą z polskiej ziemi rakietą Meteor-2K zaprasza na rozmowę z mgr inż. Wiktorem Kobylińskim członkiem kilkunastoosobowego zespołu, który w Instytucie Lotnictwa zaprojektował, zbudował i w okolicach Łeby pomyślnie przetestował tę rakietę.
Godzina 18:00. Spotkanie w wersji online. Szczegóły pod adresem: https://www.camk.edu.pl/pl/outreach/ Transmisja na Youtube.
Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)
Link do transmisji na YT: https://youtu.be/5YC-7C-E53Y
Dominik Gronkiewicz (CAMK, Warszawa)
Krótka opowieść o tym, jak astronomowie zbierają każdy strzępek informacji niesionej przez światło podróżujące przez przestrzeń kosmiczną, by zrozumieć naturę i fizykę najodleglejszych zakątków wszechświata. Porozmawiamy o tym, co właściwie świeci w kosmosie i jak możemy tego użyć w celu poznania właściwości materii. Zobaczymy, jak nieuchwytne bywa promieniowanie elektromagnetyczne, i jakimi sztuczkami posługują się konstruktorzy teleskopów, by je ujarzmić.