Scientific outreach (PL)

CAMK prowadzi w ciągu roku akademickiego serię wykładów popularnonaukowych "Spotkania z Astronomią", przeznaczone dla szerokiej publiczności. Informacje na temat wykładów można zaczerpnąć z prasy, plakatów oraz z naszych stron internetowych. Co roku, pod koniec września, CAMK organizuje również Seminarium dla Nauczycieli Fizyki, "Astronomia i astrofizyka w szkołach ponadpodstawowych". Bierzemy także czynny udział w Warszawskim Festiwalu Nauki organizując "Dni otwarte w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika". Wszelkich informacji dotyczących naszej działalności udziela kierownik Ośrodka Informacji Naukowej:

 

dr Stanisław Bajtlik
e-mail: bajtlik@camk.edu.pl
telefony służbowe


Aktualności
Wykłady popularne w cyklu "Spotkania z Astronomią"

Wykłady są wygłaszane w poniedziałki, w okresie od października do czerwca, o godzinie 18:00 (UWAGA!!! zmiana godziny w stosunku do lat ubiegłych), w dużej sali wykładowej Centrum Astronomicznego (ul. Bartycka 18, dojazd autobusem 108 z Placu Trzech Krzyży lub 167 z Woli i Ochoty) i mają charakter popularny. Po wykładach w pogodne wieczory odbywają się pokazy nieba organizowane przez Polskie Towarzystwo Miłośnikow Astronomii. Wstęp wolny.

 

Zapraszamy na wiosenne "Spotkania z astronomią". Pierwszy wykład 6 lutego 2017.

 

Pobierz plakat z programem wykładów. 

 

 

Zmiana programu:

3 kwietnia CAMK zaprasza na wykłady popularnonaukowe towarzyszące konferencji "Early Earth and ExoEarths: origins and evolution of life". Szczegóły na plakacie.  Pierwszy wykład o godzinie 17:00, drugi (w języku angielskim) o 18:00. Serdecznie zapraszamy.

 

Wykład Pawła Ciecieląga "Autostopem przez Wszechświat" zostanie wygłoszony w semestrze jesiennym.

 

Najbliższy wykład:
 przyszłe wykłady i archiwum
08.05.2017
"Pole magnetyczne w gwiazdach i dyskach akrecyjnych"

Miljenko Cemeljic (CAMK, Warszawa)

Przedstawię najnowsze symulacje numeryczne pola magnetycznego w gwiazdach z dyskiem akrecyjnim i magnetosferą pomiędzy dyskiem a gwiazdą. Pole magnetyczne ma ważną rolę w bilansie energii i momentu pędu systemu. Zrozumienie jego oddziaływania z materią koło gwiazdy jest istotne w zrozumieniu powstawania normalnych gwiazd jak i obiektów takich jak gwiazdy neutronowe, białe karły i czarne dziury. Omówię też powstawanie strug materii (jetów) które obserwujemy koło takich obiektów.


 

Nasze wykłady popularne poza CAMK PAN

Najbliższe wykłady:
 przyszłe wykłady i archiwum

No forthcoming seminars.