Medal Eddingtona 2023 otrzymuje dr Monika Mościbrodzka

Dr Monika Mościbrodzka została odznaczona Medalem Eddingtona za wiodącą rolę w wielokrotnie nagradzanym obrazowaniu i modelowaniu czarnych dziur w centrach galaktyki M87 i naszej Drogi Mlecznej. Dr Mościbrodzka przeprowadziła pionierskie symulacje numeryczne tych dwóch cieni czarnych dziur zaobserwowanych przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT).

Monika Mościbrodzka obroniła doktorat w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, w 2008 roku. Następnie przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała na University of Nevada i University of Illinois Urbana-Champaign. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Radboud w Nijmegen w Holandii.

Medal Eddingtona jest przyznawany przez Królewskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne osiągnięcia w zakresie astrofizyki teoretycznej. Medal upamiętnia Arthura Eddingtona. W przeszłości jedynym polskim laureatem Medalu był Bohdan Paczyński w 1987 roku.

Serdeczne ratulacje dla naszej Koleżanki.

Więcej szczegółów na stronie Royal Astronomical Society..