Astronomowie uzyskali pierwszy obraz czarnej dziury

Teleskop Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope - EHT) — sieć o skali planety obejmująca osiem naziemnych radioteleskopów w ramach współpracy międzynarodowej — został zaprojektowany w celu uzyskiwania obrazów czarnych dziur. 10 kwietnia 2019 roku, podczas wspólnej konferencji prasowej w różnych miejscach świata, naukowcy z EHT ogłosili sukces, prezentując pierwsze bezpośrednie wizualne dowody na supermasywną czarną dziurę i jej cień.

W zespole EHT  pracuje dwoje Polaków związanychz CAMK PAN. Monika Mościbrodzka jest adiunktem (assistant professor) w Radboud University, Nijmegen, Holandia. Zajmuje się astrofizyką teoretyczną i numerycznymi modelami czarnych dziur, które są potrzebne do interpretacji obserwacji. W EHT kieruje grupą badawczą zajmującą się polaryzacją. Monika uzyskała doktorat w CAMK PAN. Maciek Wielgus jest postdokiem (postdoctoral fellow) w Black Hole Initiative na Harvard University. W EHT kieruje statystyczną oceną danych oraz zajmuje się, między innymi, kalibracją sygnałów oraz badaniem czasowej zmienności obserwowanych źródeł. Maciek uzyskał doktorat w Instytucie Mikromechaniki i Fotoniki Politechniki Warszawskiej w 2016 roku, a od roku 2010 regularnie współpracuje z CAMK PAN.

Więcej informacji.

Zdjęcie: ESO.