small pl CAMK logo

Treść wpisu

Data utworzena: ,   Data archiwum:

Największa na świecie sieć teleskopów powstanie w Chile

Podpisano umowę umożliwiającą budowę Obserwatorium CTA w Chile.

 

W dniu 19 grudnia 2018 r. w Santiago w Chile Obserwatorium CTA (CTAO) i Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) podpisały ostateczne porozumienie niezbędne do rozpoczęcia budowy Obserwatorium CTA w pobliżu obserwatorium ESO Paranal w Chile. W ciągu tygodnia podpisano trzy umowy: między chilijskim rządem a ESO, między ESO a CTAO, oraz między chilijską Krajową Komisją Nauki i Technologii (CONICYT) a CTAO. Dzięki tym trzem umowom CTAO będzie mogło rozpocząć budowę obserwatorium w południowej lokalizacji. Wcześniejsze porozumienie z Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) umożliwia już rozpoczęcie budowy Obserwatorium CTA w lokalizacji północnej w Observatorio del Roque de los Muchachos na wyspie La Palma w Hiszpanii. Oczekuje się, że pierwsze prace budowlane w obu lokalizacjach rozpoczną się w 2020 roku.

 

CTA będzie obserwatorium astronomicznym przeznaczonym do rejestracji promieni gamma - bardzo wysokoenergetycznego promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez najgorętsze i najpotężniejsze obiekty we Wszechświecie - takie jak supermasywne czarne dziury, supernowe i prawdopodobnie pozostałości Wielkiego Wybuchu. Aby zapewnić dostęp do całego nieba, Obserwatorium CTA będzie dysponowało teleskopami rozmieszczonymi w dwóch lokalizacjach - 19 teleskopów na półkuli północnej i 99 na półkuli południowej.

 

Grupa naukowców z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika bierze aktywny udział w pracach Konsorcjum CTA odpowiedzialnego za wybudowanie obserwatorium.

 

Oryginalna notatka prasowa (po angielsku). Obraz: Gabriel Pérez Diaz, IAC.

Archiwa


Kategorie