W wyniku rozstrzygniętego właśnie konkursu Narodowego Centrum Nauki na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców Maestro 5 prof. Ewa Łokas z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie otrzymała prawie 3 mln złotych na realizację projektu „Dynamika i morfologia oddziałujących galaktyk”. Przyznane środki pozwolą na stworzenie kilkuosobowego zespołu badawczego. Młodzi uczeni uczestniczący w realizacji projektu będą przeprowadzać symulacje ewolucji galaktyk i porównywać je z danymi obserwacyjnymi. Oddziaływania galaktyk są jednym z najważniejszych procesów kształtujących wielkoskalową strukturę Wszechświata. Badania zespołu pozwolą na poznanie historii najbliższego otoczenia Drogi Mlecznej, a także rzucą nowe światło na ciągle zagadkowe zjawiska, takie jak powstawanie poprzeczek i ramion spiralnych w galaktykach.
W poprzednich konkursach granty Maestro otrzymali dr hab. Jarosław Dyks z CAMK Torun oraz prof. Włodzimierz Kluźniak z CAMK Warszawa.
Zdjęcie: Galaktyka NGC 6050 (po lewej, w trakcie zderzenia z IC 1179); NASA, ESA, the Hubble Heritage (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration, and K. Noll (STScI)