small pl CAMK logo

Treść wpisu

Data utworzena: ,   Data archiwum:

Zakończono pierwszy etap rozbudowy obserwatorium H.E.S.S

 

W połowie listopada 2011 zakończono budowę stalowej konstrukcji piątego teleskopu w obserwatorium H.E.S.S. Zostały również zamontowane silniki uzmożliwiające sterowanie teleskopem. Na początku roku 2012 rozpoczną się prace związane z zamocowaniem zwierciadeł i instalacją kamery.

 

Teleskop HESS II jest największym powstający obecnie teleskopem na świecie. Powierzchnia wielosegmentowego zwierciadła wyniesie 596 m2 (co odpowiada średnicy 27.5m), a wysokość całego instrumentu ponad 40m. Zostanie on wyposażony w kamerę o polu widzenia 3.5o składającą się z 2048 fotopowielaczy. Pierwsze obserwacje planowane są na lipiec 2012 roku. Instrument pozwoli znacznie zwiększyć czułość i poszerzyć zakres energetyczny pracującego obecnie zestawu teleskopów.

 

Obserwatorium High Energy Stereoscopic System (H.E.S.S.) znajduje się w Namibii, w południowo-zachodniej Afryce. Składa się z czterech teleskopów o średnicy 13 m każdy i jest obecnie najbardziej czułym detektorem promieniowania gamma bardzo wysokich energii. Działa od 2004, a w jego budowę i eksploatację jest zaangażowanych ponad stu naukowców z 12 krajów. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej projektu: www.mpi-hd.mpg.de/hfm/HESS/. Najświeższe informacje można śledzic na Twitterze: www.twitter.com/hesstelescopes.

Archiwa


Kategorie