small pl CAMK logo

Sowgata Chowdhury

Sowgata Chowdhury's photo

Stopień/tytuł naukowy: mgr/mgr inż.

Zakład: Zakład Astrofizyki II (Warszawa)

ORCID: 0000-0001-7444-5131

Pokój: 6/7

Tel. :

Personal website: https://www.facebook.com/sowgata.chowdhury/


E-mail: sowgata@camk.edu.pl

E-mail prywatny: sowgata.edu@gmail.com

Sowgata Chowdhury jest studentem studiów doktoranckich w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (CAMK) w Warszawie.


Promotorem jego pracy doktorskiej jest prof. Gerald Handler, a rozprawa jest obecnie zatytułowana jako: "TESSting the interior structure of supernovae progenitors" (TESStowanie struktury wewnętrznej progenitorów supernowych).


Jego badania naukowe koncentrują się na gorących i masywnych gwiazdach, w szczególności na gwiazdach zmiennych typu Beta Cephei. Gwiazdy Beta Cephei są progenitorami supernowych, co oznacza, że kończą swoje życie w gigantycznych eksplozjach, wzbogacając w ten sposób ośrodek międzygwiazdowy. Badanie ich za pomocą asterosejsmologii jest kluczowe z wielu powodów.


Używając danych fotometrycznych z satelity TESS oraz naziemnej spektroskopii niskiej i wysokiej rozdzielczości, Sowgata jest zaangażowany w badania gwiazd typu Beta Cephei na południowej półkuli, gdzie wiele znanych gwiazd zmiennych zostało potwierdzonych, a niektóre gwiazdy zmienne zostały odkryte na nowo. Wszystkie potwierdzone gwiazdy typu Beta Cephei są szczegółowo badane statystycznie jako grupa gwiazd zmiennych, co nie było jeszcze robione przy użyciu nowoczesnych satelitów kosmicznych. Znaleziono, i wciąż znajduje się, wiele interesujących wyników, w tym kandydata na gwiazdę typu Beta Cephei po ciągu głównym, która jest pierwszym przedstawicielem tego rodzaju. Wybrano również kilka interesujących gwiazd do szczegółowego modelowania asterosejsmicznego. Oczekuje się, że pozytywne perspektywy asterosejsmologii masywnych gwiazd znajdą odzwierciedlenie w  tej pracy.


Zainteresowania naukowe
  • zmienność gwiazdowa - pulsacja i rotacja,
  • asterosejsmologia,
  • gorące i masywne gwiazdy.

Stopnie i tytuły naukowe
  • 2018: Tytuł magistra z fizyki, Christ University, Bangalore (India),
  • 2014: Licencjat w inżynierii mechanicznej, Tezpur University, Tezpur (Indie).