
Stopień/tytuł naukowy: mgr/mgr inż.
Zakład: Zakład Astrofizyki II (Warszawa)ORCID: 0000-0002-7604-9594
Pokój: 14C
Tel. : +48 223296165
Personal website: https://sites.google.com/view/naddaf/home
E-mail: naddaf@camk.edu.pl
Mohammad-Hassan Naddaf (محمدحسن نداف) jest doktorantem afiliowanym z Centrum Fizyki Teoretycznej (CFT; Warszawa), jego główną jednostką, oraz z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (CAMK; Warszawa). Pracuje pod kierunkiem prof. Bożeny Czerny (w ramach finansowanego przez NCN grantu MAESTRO, „Ograniczenia na własności ciemnej energii w oparciu o obserwacje aktywnych galaktyk”,2017/26/A/ST9/00756, którego celem jest wykorzystanie kwazarów w kosmologii w celu określenia stałej kosmologicznej H0).
Jego badania podczas studiów doktoranckich koncentrują się wokół aktywnych jąder galaktyk (AGN), z naciskiem na numeryczne modelowanie dynamiki materii w AGN-ach, która powoduje poszerzenie linii emisyjnych w ich widmach, znanych jako Broad Line Region (BLR). Główny pomysł wywodzi się z nie ad hoc, teoretycznie uzasadnionego, jednowymiarowego (1D) modelu analitycznego opracowanego przez Czerny & Hryniewicza (Failed radiatively accelerated dusty outflow: FRADO; 2011) prowadzącego do powstania nisko zjonizowanej części BLR.
Tematem jego pracy doktorskiej (obecnie w przygotowaniu) jest promieniście napędzane pyłowe przyśpieszenie materiału z dysku akrecyjnego, dla którego Mohammad-Hassan opracował zaawansowany kod numeryczny w dwu i pół wymiarach, 2.5D, (jeszcze nie dostępny publicznie) w kontekście niehydrodynamicznym i z uwzględnieniem dynamiki od pojedynczej chmury. Wyniki przedstawiono w następujących artykułach:
Istnieją również dwa kolejne artykuły oparte na wynikach kodu 2.5D FRADO: