small pl CAMK logo

Megan Olivia Lewis

Megan Oliwia Lewis's photo

Stopień/tytuł naukowy: dr

Stanowisko: adiunkt

Zakład: Zakład Astrofizyki II (Warszawa)

ORCID: 0000-0002-8069-8060

Pokój: 103

Tel. : +48 223296103

E-mail: mlewis@camk.edu.pl

Megan Lewis jest adiunktem w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (CAMK) w Warszawie, gdzie jest członkiem międzynarodowego zespołu Araucaria zajmującego się kosmiczną skalą odległości.


Uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie fizyki i astronomii w Vassar College w Poughkeepsie (Nowy Jork, USA) w 2015 r., a tytuł magistra (2017 r.) i doktora (2021 r.) na kierunku fizyka na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Nowego Meksyku w Albuquerque (Nowy Meksyk, USA). Podczas studiów doktoranckich dr Lewis była również stypendystką programu Grote Reber Doctoral Fellowship w National Radio Astronomy Observatory (NRAO) w Socorro w Nowym Meksyku, gdzie brała udział w kilku kampaniach obserwacyjnych odbywających się w obserwatorium Very Large Array (VLA), a badających masery gwiezdne. Jej praca skupia się na obserwacjach radiowych gwiazd wyewoluowanych. Dr Lewis ściśle współpracuje przy przeglądzie Bulge Asymmetries and Dynamical Evolution (BaaDE).


Lista do jej publikacji (wraz z linkami) dostępna jest w bazie NASA ADS.


Zainteresowania naukowe
  • gwiazdy zmienne typu Mira i masery okołogwiazdowe jako narzędzia do wyznaczania odległości i badania właściwości gwiazd,
  • wpływ środowisk okołogwiazdowych na relacje okres-jasność.