small pl CAMK logo

Ksenia Suchomska

Ksenia Suchomska's photo

Stopień/tytuł naukowy: dr

Stanowisko: adiunkt

Zakład: Zakład Astrofizyki II (Warszawa)

ORCID: 0000-0001-6118-5844

Pokój: 104

Tel. : +48 223296104

E-mail: ksenia@camk.edu.pl

Ksenia Suchomska zajmuje stanowisko adiunkta w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (CAMK) w Warszawie, gdzie jest członkiem międzynarodowego zespołu Araucaria zajmującego się kosmiczną skalą odległości.


Doktorat z astrofizyki obroniła na Uniwersytecie Warszawskim w 2018 r. W swojej pracy doktorskiej badała rozdzielone układy podwójne zaćmieniowe, gdzie składnikami są gwiazdy olbrzymy. W trakcie trwania studiów doktoranckich odbyła staż na Uniwersytecie w Concepción w Chile w ramach grantu Etiuda NCN, który zdobyła w 2016 r. Dr Suchomska związana jest z grupą Araucaria od 2011 r. i w trakcie tych lat odbyła liczne wyjazdy do światowej klasy obserwatoriów astronomicznych w Chile, przeprowadzając obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.


Obecnie prowadzi badania nad układami podwójnymi typu TZ Fornacis w zgrubieniu centralnym Galaktyki. Układy tego typu zawierają składniki, które są na nieco innym etapie ewolucyjnym, ale posiadają ten sam wiek i skład chemiczny, dzięki czemu świetnie nadają się do testowania modeli ewolucyjnych gwiazd.


Link do jej publikacji w serwisie NASA ADS można znaleźć tutaj.


Zainteresowania naukowe
  • kosmiczna skala odległości,
  • gwiazdy podwójne zaćmieniowe,
  • gwiazdy zmienne,
  • wyznaczanie parametrów gwiazd (kod Wilson-Devinney, JKTEBOP, RaveSpan),
  • obserwacje spektroskopowe i fotometryczne.

Granty / Projekty badawcze
  • “Gwiazdy olbrzymy w układach podwójnych zaćmieniowych jako doskonałe laboratorium astrofizyczne” (2016-2017). Rola: kierownik. Informacje o finansowaniu: projekt ETIUDA, NCN (2016/20/T/ST9/00174).