small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Forma hybrydowa: "na żywo" / Zoom / YouTube (szczegóły poniżej).

 


 

Najbliższy wykład popularny



22.04.2024

O czym nam mówią pulsary


Leszek Zdunik

(CAMK, Warszawa)


Pulsary to obiekty wysyłające impulsy w równych odstępach czasu. Już ta własność wskazuje, że są to obiekty niezwykłe, o cechach niespotykanych na Ziemi. Gwiazdy neutronowe, bo one są pulsarami, charakteryzują się gęstością wielokrotnie przewyższającą gęstość jąder atomowych, nieosiągalną w laboratoriach. Przedstawię możliwe konsekwencje coraz dokładniejszych obserwacji gwiazd neutronowych dla opisu własności gęstej materii jądrowej.


 

Formy uczestnictwa:

  • Na żywo w sali wykładowej przy ulicy Bartyckiej 18 w Warszawie.
  • Zoom: wymagana jednorazowa rejestracja na wszystkie spotkania w sezonie. Uwaga: zaczynamy nowy sezon 2023/24!

Logo Zoom  Rejestracja na spotkanie w Zoom   ♦   Instrukcja dla użytkowników Zoom.

  • YouTube: link do wykładu na platformie YouTube jest podany pod streszczeniem wykładu (jest inny dla każdego wykładu).

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



06.05.2013

Teleskop H.E.S.S. II


Rafał Moderski (CAMK, Warszawa)


Obserwatorium High Energy Stereoscopic System (H.E.S.S.) jest obserwatorium astronomicznym promieniowania gamma bardzo wysokich energii. W chwili powstania było wyposażone w cztery teleskopy o średnicy zwierciadeł 13m. W lipcu 2012 roku został uruchomiony piąty teleskop, tzw. HESS II - wyposażony w zwierciadło o średnicy 28m jest obecnie największym tego typu urządzeniem na świecie. Działające obecnie teleskopy systemu H.E.S.S. umożliwiają obserwacje obiektów astronomicznych (aktywnych galaktyk, mgławic pulsarów, pozostałości po wybuchach supernowych) z niespotykana dotąd czułością.


13.05.2013

Co to są widma?


Weronika Narloch (CAMK, Warszawa)


Spektroskopia, albo inaczej analiza widmowa, jest nauką o oddziaływaniu promieniowania różnego rodzaju z materia. W wyniku takiego oddziaływania powstają widma atomów i cząsteczek. Są one dla materii jak odciski palców dla człowieka. Pozwalają określić z jaką materia oddziaływało promieniowanie. Spektroskopia jest bardzo ważnym narzędziem badawczym astronomii. Wykład ma na celu przybliżenie słuchaczom zjawiska powstawania widm atomowych i cząsteczkowych, ich podział oraz historię odkryć w tej dziedzinie.


20.05.2013

Ewolucja gwiazd


Radosław Smolec (CAMK, Warszawa)


W trakcie wykładu opowiem jak zmieniają się gwiazdy w ciągu swojego życia: od narodzin aż po gwiezdną śmierć. Przedyskutuję zmiany w w wyglądzie zewnętrznym gwiazdy oraz zmiany w jej najbliższym otoczeniu, a także zmiany w strukturze wewnętrznej. Przedyskutuję ewolucję gwiazd podobnych do Słońca oraz gwiazd bardziej masywnych, o krótkim, ale intensywnym życiu.


27.05.2013

De revolutionibus


Józef I. Smak (CAMK, Warszawa)